Race Fields

Print Friendly Version

Launceston: Tasmanian Turf Club Wednesday 08, December 2021

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Thu 02-Dec-21 12:38PM AEDT
Weights declared by: Fri 03-Dec-21 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Mon 06-Dec-21 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Mon 06-Dec-21 12:00PM AEDT
Scratching close: Wed 08-Dec-21 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 131
Race 1 - Alfa Bowl (1100 METRES)
Of $30,000.1st $18,150, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,350, 5th $600, 6th $600, 7th $600, 8th $600
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BOLD INSTINCT Cameron Thompson
2 BUEL Sarah Cotton
3 DECISIVE CHOICE John Luttrell
4 ELMAJAY Stuart Gandy
5 FROLAND Graeme McCulloch
6 GEEGEE JET BY Stuart Gandy
7 GEEGEES SUNSHINE Leon, Dean & Trent Wells
8 OUR SATURDAY Liandra Gray
9 PIIINK BEAUTY Glenn Stevenson
10 SISTINE Sigrid Carr
11 STARNOTE Adam Trinder
12 STRAWBERRY CREAM Cameron Thompson
13 VOKES Leanne Gaffney
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1200 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses
TASBRED - OWNER ONLY


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ANGELI John Blacker
2 BROADWAY BABE Scott Brunton
3 CHINCHERO Gary White
4 DADORABLE Leon, Dean & Trent Wells
5 DIAMOND BAY David Keating
6 ENCOSTA TORONADO John Luttrell
7 FANCIFUL FLYING Yassy Nishitani
8 FURTHER NORTH John Blacker
9 GEE GEE MISS QUITA Leon, Dean & Trent Wells
10 GEE GEE ONCE MORE Leon, Dean & Trent Wells
11 GINIBI Gemma Rielly
12 GISELLE’S DANCE Yassy Nishitani
13 HEAVENS HEARTBREAK Adrian Duggan
14 HEAVEN’S MIRACLE Gary White
15 LAGO APPROACH John Blacker
16 MASKED BANDIT Scott Brunton
17 MEIGETSU Rowan Hamer
18 NEEDS REMEMBERING Adam Trinder
19 NIGHT MISSILE John Blacker
20 ONE MORE PARTY Brendan McShane
21 OPERA SET Leon, Dean & Trent Wells
22 PAGE John Blacker
23 SHAMMGOD (NZ) Scott Brunton
24 SHE DECIDES Scott Brunton
25 TALKINGABOUTMYGIRL Brendan McShane
26 TOPANGA MISS John Blacker
27 UNCLOUDED (GB) John Blacker
28 UPSET Dylan Clark
29 WARICA John Blacker
Race 3 - 3YO & Upwards Maiden (1400 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ANGELI John Blacker
2 BAHEERA Graeme McCulloch
3 BROADWAY BABE Scott Brunton
4 CHINCHERO Gary White
5 ENCOSTA TORONADO John Luttrell
6 FANCIFUL FLYING Yassy Nishitani
7 FURTHER NORTH John Blacker
8 GEE GEE MISS QUITA Leon, Dean & Trent Wells
9 GEE GEE SPEEDY SKY Leon, Dean & Trent Wells
10 GEE GEE ZIPALON Leon, Dean & Trent Wells
11 GEEGEESLOCKDOWN Leon, Dean & Trent Wells
12 HEAVEN’S MIRACLE Gary White
13 LABBY ROCK Yassy Nishitani
14 MASKED BANDIT Scott Brunton
15 MCDOWALL Imogen Miller
16 NEEDS REMEMBERING Adam Trinder
17 NOZTRABEEL Brendan McShane
18 PAGE John Blacker
19 QUEEN’S THE WORD Glenn Stevenson
20 SHAMMGOD (NZ) Scott Brunton
21 SHE DECIDES Scott Brunton
22 SPECIAL INTEREST Barry Campbell
23 TALKINGABOUTMYGIRL Brendan McShane
24 UNCLOUDED (GB) John Blacker
25 WILLOW WOOD Paul Hill
Race 4 - Maiden/Class 1 (2100 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
Class 1, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AMERICAN JEWEL Brendan McShane
2 BULBASAUR John Luttrell
3 CASHMORE Brendan McShane
4 CHI MAZEL Tegan Keys
5 DIAL RANGE Rowan Hamer
6 HOBART Brendan McShane
7 KAY OH ELL (NZ) Yassy Nishitani
8 LAUNNIE NIGHTS Brendan McShane
9 STEER FOR LADY Cameron Thompson
10 TECHNO AWARDS Peter Luttrell
11 TINY TIMMY Angela Brakey
Race 5 - Class 1 Handicap (1400 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CAPTAIN DAVE Barry Baker
2 ESSEX John Blacker
3 FIGHTING FAITH Sigrid Carr
4 GEEGEE LUCKY JESS Stuart Gandy
5 GOLD CHORUS Edwin Batt
6 MAGIC TYPHOON John Blacker
7 MILITARY LAW Peter Luttrell
8 NORTHERN SPIRIT Sigrid Carr
9 POWERFUL PEBBLES Adrian Duggan
10 PUNK PRINCESS John Blacker
11 SIR LOFT (NZ) Peter Luttrell
12 SKILENDRA Ian & Nick Hay
13 TALLY MO Glenn Stevenson
Race 6 - Benchmark 62 Handicap (1200 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
BenchMark 62, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AZARA Barry Campbell
2 DEBRIEF Scott Brunton
3 ENTRAPPED Graeme McCulloch
4 ESSEX John Blacker
5 FIGHTING FAITH Sigrid Carr
6 FOREX (NZ) Peter Luttrell
7 GEE GEE JOSIE Stuart Gandy
8 GEE GEE ROYBOY Leon, Dean & Trent Wells
9 GEE GEES QUEENIE Stuart Gandy
10 GYMPINS (NZ) Joel Flannery
11 HAMOGANY John Blacker
12 JUST MOONCOIN Sigrid Carr
13 LITTLE RIVER BOY John Luttrell
14 OUR SHINKANSEN Adam Trinder
15 SILVER ROAD John Blacker
16 TOUGH BOY Adam Trinder
17 ZAGAME (NZ) Alana Fulton
Race 7 - Benchmark 68 Handicap (1600 METRES)
Of $21,000.1st $13,125, 2nd $4,200, 3rd $2,100, 4th $945, 5th $420, 6th $210
BenchMark 68, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARGYLE BEACH John Blacker 63
2 BANCA NIP Rowan Hamer 68
3 CORONATION GLADE Sigrid Carr 69
4 FULL KNOTS AHEAD Sigrid Carr 67
5 GEE GEE SILENTNITE Leon, Dean & Trent Wells 62
6 GENERALMAINTENANCE John Blacker 59
7 GOLD CHORUS Edwin Batt
8 GREGORIAN CHANT (NZ) Glenn Stevenson
9 SCRUTINEER Imogen Miller 65
10 SILVER ROAD John Blacker 57
11 SKYWAY STAR Scott Brunton
12 SON OF FAITH Dylan Clark 57
13 STINKA Marion Dalco 68
14 WARDELL Adam Trinder 65
Race 8 - Benchmark 76 Handicap (1400 METRES)
Of $23,000.1st $14,375, 2nd $4,600, 3rd $2,300, 4th $1,035, 5th $460, 6th $230
BenchMark 76, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2021 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CORONATION GLADE Sigrid Carr 69
2 GEE GEES QUEENIE Stuart Gandy
3 GREGORIAN CHANT (NZ) Glenn Stevenson
4 LE CADEAU Barry Campbell 75
5 SON OF FAITH Dylan Clark 57
6 SUPER SWOOP John Blacker 73
7 SWOOP DOG John Blacker 80
8 TAVIRUN (NZ) Sigrid Carr 81
9 WEEKEND WHISKY Sigrid Carr 64

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.